Duże moce filtrujące w małej formie

Jesteśmy tym co jemy i czym oddychamy. Dlatego tak ważne jest aby powietrze dostarczane kanałami wentylacyjnymi było jak najlepszej jakości. Powinno być wolne od pyłów i innych zanieczyszczeń stałych. Filtry powietrza zapewniają dopływ mediów o właściwych parametrach. Jednym z bardzo wielu stosowanych środków oczyszczających powietrze jest filtr kompaktowy.

Niewielki rozmiar duża powierzchnia filtracyjna

filtry kompaktoweProducenci filtrów powietrza starają się zmniejszać ich rozmiary przy zachowaniu dobrych parametrów pracy. Filtry kompaktowe są realizacją tego zamysłu. Muszę się mieścić w również coraz mniejszych urządzeniach do klimatyzacji i nagrzewania wnętrz. Kompaktowa budowa tych filtrów polega na jak największym „upakowaniu” materiału filtrującego w jak najmniejszej przestrzeni. Taka kompensacja tkanin filtrujących musi jednocześnie zapewnić jak najmniejszy opór stawiany wtłaczanemu powietrzu. Włókniny polipropylenowe i tkaniny poliestrowe stanowią trzon filtra kompaktowego. Mogą też być użyte materiały z włókna szklanego oraz wkłady z węgla aktywowanego, kartonu i inne. Wkłady filtrujące są umieszczone w kształcie jednej lub kilku liter „V”. Całość opiera się na ramce z blach różnego rodzaju lub z tworzyw sztucznych. Są to filtry wyższych klas oczyszczania. Są niepalne i nie chłoną wilgoci. Interesujące jest to,że tworzywa sztuczne użyte do produkcji ramek wraz z materiałem filtrującym są w całości utylizowane.

Dobre filtry powietrza są są sercem urządzeń wentylacyjnych i klimatyzatorów. Na nic się zda naszpikowane elektroniką urządzenie wykonane z jak najlepszych materiałów bez sprawnego filtra. Normy europejskie i krajowe są bardzo wysokie. Nakłada to na producentów filtrów obowiązek wykorzystywania najlepszych materiałów do ich produkcji.