Gongi tybetańskie do muzykoterapii

Muzykoterapia, czyli terapia dźwiękami, to pomocna metoda w leczeniu wielu chorób, szczególnie tych o podłożu emocjonalnym. Takie metody stosowali już szamani w okresie plemiennym, dziś leczniczy wpływ muzyki jest naukowo potwierdzony.

Terapia za pomocą gongów tybetańskich

gongi tybetańskieGong jest instrumentem należącym do grupy idiofonów. Ma on postać okrągłej, metalowej płyty z brązu lub mosiądzu, w którą uderza się za pomocą pałki. Emitowany przez niego dźwięk zależy od siły oraz miejsca uderzenia. Gongi istniały już kilka tysięcy lat temu i były uznawane za instrumenty magiczne. Używano ich do wielu rytuałów. Wytwarzają one najbardziej rezonujący dźwięk ze wszystkich dostępnych instrumentów. Tradycyjne gongi tybetańskie służą nie tylko do komponowania muzyki, ale też do muzykoterapii. W trakcie takiej sesji terapeuta w odpowiedni sposób uderza w gongi. Harmonijne dźwięki, które wytwarzają, wpływają na relaksacje, odprężenie całego ciała i uwolnienie zablokowanej energii. Istnieją badania, które wskazują, że tego typu sesje wspierają leczenie nerwic, depresji, bezsenności, a także pomagają łagodzić uczucia gniewu, leku czy stresu. Nie da się ukryć, że działają one odprężająco i sprzyjają wyciszeniu i medytacji. Uważa się, że dźwięki gongów tybetańskich pobudzają do pracy półkule mózgowe sprzyjając skupieniu, kreatywności, twórczości, koncentracji i poprawiając jasność umysłu. Taki odpoczynek przekłada się na dobre samopoczucie, a tym samym wspiera zdrowie i dobrą kondycję całego organizmu.

Wprawdzie terapia za pomocą gongów tybetańskich nie ma mocy całkowitego wyleczenia poważnych schorzeń i nie zastąpi porady lekarskiej, jednak też nie zaszkodzi i warto jej spróbować. Może to być dobry sposób na odstresowanie i poprawienie nastroju.