Grubość warstwy termoizolacyjnej przy zastosowaniu PIR

Wśród materiałów termoizolacyjnych na szczególną uwagę zasługują płyty warstwowe PIR. Okazuje się, że mogą być one stosowane nie tylko do ocieplania dachów, ale również ścian i podłóg. W przypadku zastosowania płyt warstwowych PIR optymalna grubość ocieplenia będzie znacznie niższa niż w innych materiałach termoizolacyjnych.

Oszczędzanie powierzchni użytkowej przez stosowanie płyt warstwowych

płyty izolacyjne pir na podłogiPoliuretan PIR zapewnia pełną izolację cieplną. Jest znacznie lepszy niż styropian i wełna – ma po prostu lepsze parametry. W związku z tym warstwa płyt z poliuretanu PIR może być cieńsza. Po zastosowaniu cieńszej warstwy termoizolacji można cieszyć się znacznie mniejszym ubytkiem powierzchni użytkowej domu. Jest to szczególnie zauważalne w mniejszych pomieszczeniach i na poddaszach. Dobrym rozwiązaniem są płyty izolacyjne pir na podłogi, które zapewniają idealną izolację cieplną i wydajniejsze ogrzewanie. Każdemu zależy przecież na tym, by płacić jak najniższe rachunki za ogrzewanie domu jednorodzinnego. Kiedy modernizujemy starszy budynek, w którym wcześniej stosowano już różne materiały, to na pewno nie możemy pozwolić obie na utratę jeszcze większej powierzchni użytkowej. Dlatego w takiej sytuacji warto zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim jest położenie płyt warstwowych PIR. Minimalna grubość izolacji w przypadku płyt warstwowych PIR to tylko 115 mm. Warto porównać tę wartość z innymi materiałami termoizolacyjnymi.

Jeśli chodzi o poliuretan ekstrudowany to ma on grubość 175 mm. W przypadku wełny szklanej i styropianu wartości są jeszcze większe. Wełna szklana musi mieć grubość 180 mm, a styropian 185 mm. Stosowana jest również wełna skalna, której grubość do prawidłowej termoizolacji powinna wynosić 200 mm. Jak widać, najwięcej przestrzeni można zaoszczędzić przy zastosowaniu płyt warstwowych PIR.