Wśród materiałów termoizolacyjnych na szczególną uwagę zasługują płyty warstwowe PIR. Okazuje się, że mogą być one stosowane nie tylko do ocieplania dachów, ale również ścian i podłóg. W przypadku zastosowania płyt warstwowych PIR optymalna grubość ocieplenia będzie znacznie niższa niż w innych materiałach termoizolacyjnych.
Oszczędzanie powierzchni użytkowej przez stosowanie płyt warstwowych
Poliuretan PIR zapewnia pełną izolację cieplną. Jest znacznie lepszy niż styropian i wełna – ma po prostu lepsze parametry. W związku z tym warstwa płyt z poliuretanu PIR może być cieńsza. Po zastosowaniu cieńszej warstwy termoizolacji można cieszyć się znacznie mniejszym ubytkiem powierzchni użytkowej domu. Jest to szczególnie zauważalne w mniejszych pomieszczeniach i na poddaszach. Dobrym rozwiązaniem są płyty izolacyjne pir na podłogi, które zapewniają idealną izolację cieplną i wydajniejsze ogrzewanie. Każdemu zależy przecież na tym, by płacić jak najniższe rachunki za ogrzewanie domu jednorodzinnego. Kiedy modernizujemy starszy budynek, w którym wcześniej stosowano już różne materiały, to na pewno nie możemy pozwolić obie na utratę jeszcze większej powierzchni użytkowej. Dlatego w takiej sytuacji warto zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim jest położenie płyt warstwowych PIR. Minimalna grubość izolacji w przypadku płyt warstwowych PIR to tylko 115 mm. Warto porównać tę wartość z innymi materiałami termoizolacyjnymi.
Jeśli chodzi o poliuretan ekstrudowany to ma on grubość 175 mm. W przypadku wełny szklanej i styropianu wartości są jeszcze większe. Wełna szklana musi mieć grubość 180 mm, a styropian 185 mm. Stosowana jest również wełna skalna, której grubość do prawidłowej termoizolacji powinna wynosić 200 mm. Jak widać, najwięcej przestrzeni można zaoszczędzić przy zastosowaniu płyt warstwowych PIR.