Historia zegarków szwajcarskich

Dobrze znane jest powiedzenie, że coś działa jak szwajcarski zegarek. Mamy wtedy na myśli działanie niemal bezbłędne, niesamowicie precyzyjne i punktualne. Ze szwajcarskimi technikami wytwarzania zegarków mamy więc wyłącznie pozytywne skojarzenia, ale właściwie z czego dokładnie to wynika?

Zarys historii szwajcarskich zegarków 

zegarki szwajcarskieChoć czas mierzy się już od czasów starożytności, to pierwsze zegarki w formie podobnej do dzisiejszej powstawały dopiero po XVI wieku, kiedy to przypuszcza się, że w Niemczech powstał pierwszy zegarek osobisty. Pierwsze tego typu urządzenia nie były jednak w żadnych wypadku poręczne ani wygodne. Mimo jednak zbyt dużego rozmiaru, by mogły być bezproblemowo wykorzystywane, szybko stały się oznaką luksusu. W ich produkcji przodowali wtedy jednak Francuzi, Szwajcaria była nadal dość biednym krajem. W drugiej połowie XVI jednak we Francji wybuchły krwawe wojny na tle religijnym, w związku z czym część zegarmistrzów przeniosła się do Genewy, która stawała się coraz bardziej zamożnym krajem, szczególnie związanym z kupiectwem i produkcją wysokiej jakości biżuterii. Połączenie francuskich technik wytwarzania zegarków ze szwajcarską znajomością rynku biżuteryjnego okazało się być wielkim sukcesem. Zegarki szwajcarskie te zyskały na popularności, dzięki czemu pożądane były również poza granicą Szwajcarii, a więc wkrótce eksportowano je do innych państw. W ten sposób Szwajcaria stała się krajem zegarków, które kojarzone były z wysoką jakością, luksusem i bogactwem.

Chociaż technika wytwarzania zegarków przyszła do Szwajcarii z Francji, to jednak ten pierwszy kraj kojarzony jest z wysokiej jakości, luksusowymi zegarkami bardziej niż kraj ojczysty. Mimo upływu lat zegarki ze Szwajcarii dalej budzą pozytywne skojarzenia.