Hydrauliczna instalacja ciśnieniowa w maszynach budowlanych

Maszyny budowlane wykonują swoją pracę dzięki instalacji hydraulicznej, która się w nich znajduje. Za jej pomocą można podnosić łyżkę w ładowarce, czy też sterować ramieniem koparki. Na całą instalacje składa się wiele podzespołów, które łączy jedno – wszystkie pracują pod wysokim ciśnieniem.

Stosowanie odpowiednich wężów ciśnieniowych

węże ciśnienioweCiśnienia występujące wewnątrz siłowników i pozostałych elementów instalacji są bardzo wysokie, ponieważ praca jaką wykonują wymaga użycia bardzo dużej siły. Duże ciśnienie sprawia, że w takich instalacjach konieczne jest używanie podzespołów odpornych na te wartości. Materiały, z których jest wykonana instalacja powinna opierać się siłom wywoływanym przez ciśnienie. W przypadku pomp i siłowników, które są wykonane z metalu raczej nie będzie z tym problemu, tam najbardziej newralgicznymi elementami są tylko uszczelnienia. Gorzej ma się sytuacja z elementami elastycznymi takimi jak węże ciśnieniowe, które z racji swojej funkcji oprócz wytrzymałości powinny posiadać także taką cechę jak elastyczność. Jak rozwiązać wzajemną zależność elastyczności i wytrzymałości? Poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii. Węże ciśnieniowe są zazwyczaj wielowarstwowe, a jedna z warstw stanowi metalowe zbrojenie w postaci drutów lub siatki stalowej. To w połączeniu z bardzo wytrzymałą gumą sklejaną w kilku warstwach daje satysfakcjonujące efekty, w postaci dużej elastyczności i wytrzymałości.

Poza tym warto także nadmienić, że wytrzymałość całego węża jest uzależniona także od solidności zakucia jego końcówki. Jest to tak naprawdę najsłabszy element w takim wężu, który wymaga szczególnej uwagi. Jako, że węże kupowane są na metry, to zaleca się ich docinanie i zakuwanie w specjalistycznych zakładach hydrauliki siłowej.