Jak działają rozsiewacze do nawozu?

 

Każdego roku na początku okresu wegetacyjnego trzeba zadbać o to, aby rozsiać nawóz w polu. W tym celu potrzebny jest specjalny rozsiewacz, który zazwyczaj działa poprzez obracanie się bębna. Warto jest wiedzieć, jak generalnie działa taki mechanizm, aby w przypadku usterki móc sobie z nim poradzić. Opisze tutaj wszystko, co dotyczy tego typu urządzenia rolniczego, ponieważ jest to cenna wiedza.

Działanie rozsiewaczy do nawozu

rozsiewacz nawozówTaki rozsiewacz zazwyczaj posiada bardzo pojemny zbiornik na nawóz granulowany. W innym przypadku korzysta się z opryskiwacza. Rozsiewacz nawozów ma specjalny regulator przepływu nawozu. Podczas jazd turbina w zbiorniku obraca się, a granulat spada na specjalny talerz obrotowy. To on rusza się tak szybko, że rozsiewa granulat na pewną odległość, nawet do dziesięciu metrów dookoła traktora. A co porusza tym talerzem? Jest to bardzo prosta zasada działania. Do rozsiewacza podpina się wał, który napędzany jest podczas pracy ciągnika rolniczego. Dzięki temu im rolnik szybciej jedzie, tym talerz obraca się szybciej. Zasada działania jest bardzo prosta. Po skończeniu nawozu talerz pracuje nadal, jednak rolnik zauważy, że nie sieje już środka nawozowego. Wszelkie usterki w rozsiewaczu łatwo jest naprawić właśnie ze względu na to, że mechanizm w urządzeniu jest bardzo prosty i raczej nie ma w nim nic skomplikowanego. Wał jest kompatybilny także z innymi urządzeniami.

To właśnie dzięki takim urządzeniom rolniczym możemy mówić o tym, że na naszych polach jest nawóz i to w dodatku równo rozsiany. Pamiętajmy o tym, że dobry rozsiewacz powinien mieć regulację tego, ile nawozu spada na talerz obrotowy. Zazwyczaj są to dwie dźwignie regulujące. Rolnik powinien wiedzieć, ile nawozu trzeba na hektar pola uprawowego.