Jak sprawdzić, czy nakaz zapłaty jest aktualny?

 

Niedawno spotkała mnie bardzo niemiła sytuacja. Jej rozwiązanie kosztowało nie sporo nerwów, tym bardziej, że czułam się zupełnie niewinna. Okazuje się, że nawet jeśli płaci się wszystkie swoje należności i chce się być w porządku, może znaleźć się ktoś, kto zarzuci ci coś zupełnie odwrotnego.

Mój dług był przedawniony

http://przedawnieniedlugu.pl/sprzeciw-od-nakazu-zaplatyOsiem lat temu dostałam mandat. Była wiosna, ja miałam wspaniały dzień i zatopiona w myślach wsiadłam do tramwaju. Choć kupiony bilet trzymałam w ręku (tak!) zupełnie zapomniałam o tym, żeby go skasować. Błąd uprzytomniłam sobie kilka minut później, kiedy przed moim nosem wyrósł kanar. Nie pomogły naiwne tłumaczenia o moim wiosennych roztargnieniu – dostałam mandat. Trudno, zapłacę – pomyślałam. Tak też zrobiłam. Na mandacie była informacja, że jeśli zapłacę w ciągu siedmiu dni roboczych, opłata będzie o trzydzieści procent mniejsza. Postanowiłam z tego skorzystać. Szóstego albo i siódmego dnia, nawet nie pamiętam, poszłam pod wskazany adres i z bólem uiściłam opłatę. Dobrze to pamiętam, bo przez kolejne osiem lat nie dostałam żadnego mandatu. Tydzień temu otrzymałam list z firmy windykacyjnej, domagającej się ode mnie spłaty należności za mandat w wysokości… 400 zł! Byłam w zupełnym szoku. Milion telefonów i kilka wizyt w mzk wyjaśniły sprawę. Podobno osiem lat temu zapłaciłam nie za cały mandat, ale za jego część (niby te 30 proc. za mało). Oczywiście po takim czasie nie miałam dowodu wpłaty, jestem jednak pewna, że nie popełniłam błędu. 400 złotych to odsetki naliczone od tej początkowej kwoty. Wcześniej nie dostałam żadnego powiadomienia, a tu nagle taka kara! Postanowiłam starać się o umorzenie tego absurdalnego długo.

W internecie znalazłam stronę, gdzie można przesyłać tego typu dokumenty do analizy. Przesłałam tam swój mandat i okazało się… że dług jest nieważny. Firma windykacyjna oczywiście nie powiedziała mi, że wykupiła przedawniony dług i sama naliczyła mi odsetki. Mało brakowało, a straciłabym mnóstwo pieniędzy przez bzdurne przepisy.

Podaję link do tej strony: http://przedawnieniedlugu.pl/sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-wypelniony-wzor-z-objasnieniem