Jak wyeliminować zakłócenia sieci?

 

Od kiedy kupiłam nową lodówkę, zauważyłam coraz częściej powstające zakłócenia w działaniu innych sprzętów elektrycznych w domu. Wyglądało to tak, jakby sieć elektryczna była przeciążona. Wezwałam więc pana z serwisu gwarancyjnego, żeby sprawdził lodówkę.

Pozbyłam się harmonicznych z sieci

wyższe harmonicznePan serwisant poinformował mnie, że z lodówką jest wszystko w porządku i źródło zakłóceń musi być gdzieś indziej. Poradził mi żeby sprawdzić jakość prądu elektrycznego, dostarczanego do mojego domu. Umówiłam się więc z elektrykiem, na sprawdzanie sieci. Pojawił się u mnie po kilku dniach. Po przeprowadzeniu analizy sieci stwierdził, że występują wyższe harmoniczne. Pokazał mi wykres na którym było widać wyraźne odchylenia od normy. Niestety, niewiele mi to mówiło, poprosiłam więc o wyjaśnienie oraz radę, co mam zrobić dalej. Pan elektryk wytłumaczył mi, że harmoniczne, to zakłócenia w sieci elektrycznej, powstające w wyniku działania urządzeń energooszczędnych. Tego typu urządzenia pobierają o wiele więcej energii przy uruchomieniu, co wynika z tego, że w inny sposób przetwarzają prąd. Przy zwiększonym poborze mocy, powstają zakłócenia harmoniczne, które wpływają negatywnie na działanie innych domowych sprzętów. Jednym z najlepszych rozwiązań, jest zamontowanie we wszystkich sprzętach elektrycznych filtrów, pasywnych lub aktywnych, które będą wyłapywać i unieszkodliwiać wszelkie zakłócenia. Poprosiłam więc, o zamontowanie takich filtrów w moim domu. Potrzebowałam sprawnej lodówki, oraz innych urządzeń elektrycznych, do wykonywania codziennych obowiązków.

Pan elektryk przeprowadził więc jeszcze raz diagnostykę sieci, żeby precyzyjnie określić typ powstających zakłóceń. Tylko w ten sposób mógł wybrać dla mnie odpowiednie filtry, które wyłapią dany typ harmonicznych, powstających w mojej domowej sieci.