Jaką żarówkę wybrać do oprawy?

 

Chcąc obniżyć pobór energii elektrycznej w domu czy mieszkaniu należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na kwestie związane z oświetleniem. W wielu przypadkach do tej pory stosowane są bowiem rozwiązania oparte na tradycyjnych technologiach żarnikowych czy halogenowych. Te źródła światła potrzebują do swojego funkcjonowania stosunkową dużą ilość energii, a ich sprawność nie jest bardzo wysoka.

Rodzaje żarówek dostępnych na rynku

żarówka led pełna bańkaNa rynku dostępne są już inne rozwiązania, które umożliwiają znaczne obniżenie mocy w stosunku do generowanego strumienia świetlnego. Można do nich zaliczyć chociażby diody elektroluminescencyjne, które posiadają wiele zalet w stosunku do tradycyjnych źródeł. W kinkietach czy żyrandolach przeważnie montowana jest żarówka led pełna bańka, która może zapewnić różny strumień światła w zależności od jej mocy. Oprócz tych parametrów istotna jest również temperatura barwowa generowanego światła jak i również kąt rozsyłu. Do tego należy również dodać trwałość godzinową, ilość cykli włączania i wyłączania jak i również współczynnik mocy. Warto wspomnieć, że żarówki bazujące na diodach LED mogą być montowane w oprawach z gwintem E14 lub E27. Dzięki temu nie trzeba kupować żadnych dodatkowych przejściówek czy jakichś specjalnych opraw. Należy jednak pamiętać, że oprócz takich rozwiązań na rynku można również znaleźć oprawy, w konstrukcji których są zintegrowane diody SMD.

Niezależnie od wybranej technologii, diody pozwalają znacząco zredukować pobór mocy, a co za tym idzie również energii. To przekłada się na rachunki, które muszą być opłacane. Jak widać na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań pozwalających znacząco zoptymalizować procesy, które zachodzą zarówno w przestrzeni prywatnej jak i również w firmach. Oświetlenie jest bowiem bardzo szerokim pojęciem i jest stosowane praktycznie wszędzie.