Kleszcz – porady po ukąszeniu

Spacery po lasach to świetny pomysł na zrelaksowanie się i obcowanie z maturą w najczystszej postaci. Zarówno fauna jak i flora tętniąca życiem w polskich lasach nie zagraża naszemu życiu. Istnieje jednak pewien dobrze wszystkim znany owad, którego ukąszenie może powodować znaczne problemy ze zdrowiem. Mowa tu oczywiście o pasożytach jakimi są kleszcze.

Jak się bronić przed boreliozą?

kleszcz badanieWspomniany we wstępie kleszcz jest owadem, którego ciężko dostrzec podczas gdy przemierza kolejne centymetry naszego ciała. Większe osobniki podczas przemieszczania się powodują delikatne łaskotanie, na które powinniśmy szybko zwracać uwagę. Kleszcze szukają na naszym ciele miejsc najcieplejszych oraz tych gdzie nie występuje duże tarcie. Często ulokowany jest pod pachami, kolanami lub w okolicach brzucha. Dość znaczna ilość kleszczy jest nosicielami bakterii wywołujących boreliozę. Jeśli chodzi o owada jakim jest kleszcz badanie na obecność w tym osobniku bakterii wywołujących wspomnianą chorobę powinno przeprowadzić się możliwie jak najszybciej po wyjęciu kleszcza z naszego ciała. Lekarze i laboranci zalecają by takiego kleszcza dostarczyć do punktu pobrań w czasie nie dłuższym niż 24 godziny od czasu ukąszenia. Owych punktów poboru kleszczy do badań jest w naszym kraju co raz więcej. Ich dokładną lokalizację możemy bez problemu znaleźć w Internecie.

Generalnie zamiast leczyć boreliozę lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie zachorowaniu. Nie oznacza to jednak tego by przestać odwiedzać lasy czy parki. Żeby skutecznie chronić się przed kleszczami wystarczy jedynie używać specjalnych środków odstraszających. Preparaty te występują najczęściej w formie aerozolu ale spotkać je można także w postaci kremu. Wystarczy użyć tego środka przed wyprawą na łono natury i kleszcze będą nas omijać z daleka.