Konieczność leczenia zwyrodnienia stawów kolanowych

Degradacja chrząstki stawowej może wystąpić na skutek urazów, a także niewłaściwego trybu życia. Zmiany zwyrodnieniowe pojawiają się także z powodu braku ruchu, nadwagi oraz starzenia się organizmu. Choroba ta jest bardzo uciążliwa, nieodwracalna. Im wcześniej postawiona diagnoza i wdrożona rehabilitacja, tym można spowolnić jej postęp.

Sposoby leczenia zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego

zwyrodnienie stawów kolanowychW początkowym etapie schorzenie to nie daje właściwie żadnych objawów. Zmiany zwyrodnieniowe rozwijają się, co z czasem prowadzi do dolegliwości bólowych. Objawy te występują wówczas, kiedy zmiany są rozległe. Choroba ta dotyka sportowców, ludzi prowadzących siedzący tryb życia, a także osób, które zmagają się z nadwagą lub otyłością. Niepokojącym objawem jest ograniczenie ruchomości stawu, sztywnienie i ból podczas ruchu, a także charakterystyczne trzeszczenie i opuchlizna. Może to oznaczać, iż warstwa chrząstki jest uszkodzona. Ważne jest, by lekarz odpowiednio zdiagnozował zwyrodnienie stawów kolanowych i wdrożył odpowiednie leczenie. Często konieczne jest wykonanie badania rentgenowskiego. Dzięki niemu możliwe jest określenie poziomu zmian w stawie kolanowym, a także wykluczenie ewentualnych dolegliwości, takich jak dna moczanowa lub zapalenie stawów, które mogą dawać podobne objawy. Konieczne jest odciążenie stawu. Pomocne okazują się wówczas ortezy, opaski na kolano, a także zabiegi rehabilitacyjne. Do podstawowych należy magnetoterapia, fala uderzeniowa, krioterapia, laser i ultradźwięki.

Ich zadaniem jest poprawa ukrwienia tkanek, zmniejszenie dolegliwości bólowych, a także zwiększenie komfortu. Wcześnie rozpoczęte działania są w stanie cofnąć świeże zmiany. W przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej często jedynym rozwiązaniem jest interwencja chirurgiczna. Ważne jest zatem, by jak najszybciej zasięgnąć pomocy lekarskiej w przypadku, kiedy zaobserwujemy niepokojące objawy.