Konieczność odrobaczania kota

Wielu z nas ma w swoich domach zwierzęta. Mamy psy, chomiki, króliki, węże, rybki, żółwie i koty. To właśnie te ostatnie są jednymi z najbardziej lubianych. Mając kota w domu powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki życia. Musimy zadbać również o jego zdrowie.

Lekarz weterynarii odrobaczy kota

odrobaczanie kotaMając na myśli odpowiednie warunki życia dla kota myślimy więc o odpowiednim żywieniu (dobrej jakości), dostarczaniu odpowiedniej ilości wody, zabawy, rozwijanie jego zmysłu polowania, zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa i kochania. Oprócz tych wszystkich aspektów powinniśmy również zwrócić uwagę na jego zdrowie. Musimy więc zadbać o jego regularne szczepienia, wizyty u weterynarza oraz o odrobaczanie kota. Takie odrobaczanie powinien przeprowadzić lekarz weterynarii który zaaplikuje kotu kropelki lub tabletki. Takie leki mają chronić kota przed pasożytami które mogą powodować różne groźne choroby i dolegliwości. Jest to działanie profilaktyczne. W zależności od tego czy mamy kota wychodzącego na zewnątrz, czy takiego który przebywa tylko w domu lub mieszkaniu częstotliwość takiego odrobaczania może być różna. Nie powinno się zaniedbywać odrobaczania. Nawet koty niewychodzące powinny być co jakiś czas odrobaczanie. Mogą one zachorować poprzez kontakt z jajami pasożytów przyniesionymi na butach bądź odzieniu wierzchnim do domu. Jeśli nasz kot jest zarobaczony z pewnością będziemy mogli zaobserwować niektóre z tych zjawisk. Należą do nich wymioty, biegunka, pogorszenie grubości i jakości sierści (może stać się matowa), wysunięcie trzeciej powieki, anemia, utrata masy ciała, brak chęci do zabaw. Powinniśmy pamiętać, że jeśli zaobserwujemy takie objawy powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Mogą one świadczyć o zarobaczeniu ale również o wielu innych schorzeniach. Nie powinniśmy tego bagatelizować. Warto pamiętać, iż nawet w sytuacji kiedy nie obserwujemy takich objawów naszym obowiązkiem jest regularnie odwiedzanie weterynarza i odrobaczanie naszego mruczka. 

Regularne odrobaczanie naszego kota jest niezwykle ważne. Chroni ono naszego futrzaka przed groźnymi dla jego zdrowia pasożytami. Takie odrobaczanie powinien przeprowadzić doświadczony lekarz weterynarii. Pierwszy zabieg odrobaczania powinny przejść młode kocięta w wieku 3-4 tygodni. Powinno być ono regularnie przeprowadzane przez całe życie kota.