Lakiery do łodzi i jachtów

Mimo popularności kilku konkretnych rodzajów jednostek morskich, rzadko która wyglądała tak samo jak inna. Większość kapitanów i właścicieli takowych statków personalizowała je bardzo szybko, najczęściej zmieniając kolor burt czy pokładu, choćby w nieznacznym stopniu. W takiej personalizacji pomagały ogromnie nowoczesne farby i lakiery przeznaczone do łodzi morskich.

Farby i lakiery do jednostek morskich

lakiery poliuretanowe do łodziNawet krótka podróż morska wywierała ogromne obciążenia na farbę, stosowaną do malowania burt czy pokładów statków i jachtów, dlatego niemal wszyscy właściciele takowych coraz częściej wybierali bardziej uniwersalne preparaty do malowania, które posiadały również właściwości ochronne. Nowoczesne farby i lakiery poliuretanowe do łodzi były obecnie używane nie tylko do zapewnienia unikalnego wyglądu jednostce, na której były stosowane, ale również do ochrony jej części. Farby te były dostępne w ogromnej gamie kolorów i odmian, do tego stopnia iż nawet najbardziej niespotykane wzory malowania mogły być łatwo wykonane z ich pomocą. Jednak ich głównymi zaletami były bardzo duże walory ochronne. Farby te bowiem zabezpieczały części jednostki przed bardzo szkodliwym wpływem morskiej wody oraz zasolonego powietrza, zmniejszając częstotliwość wymaganych konserwacji.

Wiele odmian, przeznaczonych do użytku w komercyjnych jachtach i większych jednostkach morskich, zapobiegało również gromadzeniu się porostów, często toksycznych i szkodliwych dla zdrowia, ale również bardzo źle wpływających na jakość farby, poniżej linii wodnej. Dobry lakier od sprawdzonego producenta mógł więc nie tylko zapewniać doskonały wygląd jednostce, ale również chronić ją przed najgorszymi uszkodzeniami, jakie mogły powstać podczas długotrwałego jej użytkowania.