Metoda na rozwiązanie konfliktu

Kiedy dwoje ludzi się poznaje, to są sobą nawzajem zainteresowani i chcą się jak najlepiej poznać. Na etapie zauroczenia nie widzimy wad drugiej osoby, gdyż działają hormony, a nasz mózg idealizuje ukochaną osobę.

Czy konflikty w małżeństwie są konieczne?

metody na rozwiązywanie konfliktów w małżeństwachPo etapie zauroczenia, kiedy wszystko widzimy jak przez różowe okulary, następuje zakochanie, które może trwać przez wiele lat, lub skończyć po paru miesiącach. To czas kiedy dwoje ludzi już się zna i rozumieją swoje potrzeby. Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że po zawarciu związku małżeńskiego, w relacjach międzyludzkich zaczyna się coraz gorzej dziać. Może to mieć związek z przekonaniem, że po ślubie mamy drugą osobę na wyłączność. Metody na rozwiązywanie konfliktów w małżeństwach są różne, ale wszystkie opierają się zrozumienie, słuchaniu i poszanowaniu drugiej osoby. Ludzie często nie chcą się słuchać i uparcie chcą przeforsować swoje racje, a to prowadzi do nieporozumień i konfliktów. Najgorsze są sytuacje, kiedy dwoje ludzi ze sobą nie rozmawia na bieżąco i dopiero w chwili jakiegoś drobnego nieporozumienia, następuje wielka awantura, w której każda ze stron wytyka sobie nawzajem wady. W taki sposób nigdy nie rozwiążemy konfliktu, bo brak w nim umiejętności słuchania. Nie ma złotego środka na kłótnie, który zadziała na każde małżeństwo, ponieważ ludzie się dobierają pod różnymi względami i nie w każdym związku, mężczyzna jest dominującą stroną. Kiedy dochodzi w związku do rękoczynów, to najczęściej na pomoc jest za późno.

W sytuacji kiedy małżonkowie nie potrafią sobie poradzić samodzielnie z konfliktami i stresem z tym związanym, to mogą się zgłosić do specjalnej poradni, gdzie psycholog pomoże im rozwiązać problem i nauczy radzić sobie z takimi sytuacjami w życiu codziennym.