Miasta i zakładanie ogrodów

XIX wiek obfitował w nowe ideologie, pomysły architektoniczne, innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich była koncepcja miasta satelickiego, potocznie zwanego miastem-ogrodem. Cały pomysł polegał na ofiarowaniu ludziom odrobiny ciszy i spokoju. XIX wiek jako era przemysłu, postępującej industrializacji a nawet poniekąd globalizacji, potrzebowała odrobiny oddechu.

Zakładanie ogrodów – jak wygląda?

zakładanie ogrodówMiasta ogrody miały być położone w niewielkiej odległości od głównego miasta, lecz na tyle dużej, by czuło się tą ewidentną różnicę. Każda duża aglomeracja miejska miała mieć taki ogród. Miasto satelickie cechowało się ogromnym udziałem terenów zielonych w stosunku do zabudowań. Architektura jaka się tam znajdowała, była niezbędna. Resztę stanowiły drzewa, krzewy i rozrywki na łonie natury. Trzeba przyznać, że ta koncepcja była jedną z lepszych w dziejach. Obecnie mamy dużo mniejsze pole do popisu w zakresie architektury. Idziemy bardziej w nowoczesność, a powinniśmy czasem spojrzeć w tył na zachwycające pomysły naszych przodków. Obecnie pielęgnacja ogrodów miejskich jak i zakładanie ogrodów w warszawie ogranicza się do sprzątania śmieci i przycinania zieleni, gdy jest to naprawdę konieczne. Wiele takich miejskich ogrodów to po prostu planty, umieszczone w miejscu dawnych murów miejskich.

Czasem nawet nie potrzebne jest nawadnianie ogrodów, ponieważ umieszcza się tam sztuczną zieleń. Niestety tak duże miasta jak Warszawa czy Wrocław, mogą poszczycić się tylko skrawkami przestrzeni zielonych. Być może ludzie się obudzą i za jakiś czas, powrócimy do koncepcji Ebenezera Howarda.