Na czym polega terapia behawioralna?

Leczenie osób borykających się z chorobami na tle psychicznym, wymaga wielotorowego działania. Po pierwsze- wizyty u lekarza psychiatry oraz stosowanie odpowiednich, dobrze dopasowanych medykamentów, a po drugie – regularnego uczęszczania na terapię. W przypadku tej ostatniej, najlepiej sprawdza się terapia poznawczo- behawioralna, której został poświęcony niniejszy artykuł.

Kilka słów o terapii poznawczo- behawioralnej

terapia behawioralnaTego typu terapia opiera się na zasadach behawioryzmu. Jeśli chodzi o ten ostatni, to mowa o wpływaniu otoczenia, doświadczeń oraz bodźców na samopoczucie oraz zachowanie człowieka. Co istotne, w przeciwieństwie do innych form terapii, terapia behawioralna nie skupia się na tym co było, ale na tym co jest i co będzie w przyszłości. W związku z czym pacjent nie musi opowiadać o traumach jakie przeżył w przeszłości, co dla wielu osób jest optymistyczną opcją dojścia do pełni sił psychicznych. Ten rodzaj terapii stosowany jest w przypadku depresji oraz zaburzeń lękowych. Dzięki uczęszczaniu na nią można pozbyć się rozmaitych fobii, a także wyleczyć takie choroby jak bulimia czy anoreksja. Terapia poznawczo- behawioralna to także dobry sposób na resocjalizację więźniów oraz młodych osób przebywających w zakładach poprawczych.

Poddając się terapii behawioralnej, można skutecznie pozbyć się rozmaitych traum oraz rozpocząć nowe, szczęśliwe życie. Należy pamiętać jednak o tym, że każda terapia, aby była skuteczna, wymaga poświęcenia na nią odpowiedniej ilości czasu. Liczy się przede wszystkim konsekwencja w działaniu oraz regularność. Tylko w taki sposób możliwe będzie stuprocentowe osiągnięcie sukcesu i powrót do zdrowia. Warto wiedzieć, że tego typu terapia nie jest przeznaczona jedynie dla osób leczących się psychiatrycznie.