Na czym polega wentylacja nieinwazyjna?

 

Wentylacja nieinwazyjna jest procesem polegającym na stosowaniu różnych technik wentylacji mechanicznej bez wykorzystania intubacji. W tej metodzie zastosowanie odnajdują maski twarzowe, nosowe oraz ustniki. Dzięki pojawieniu się wentylacji nieinwazyjnej znacząco zmalało ryzyko wystąpienia powikłań, które mają miejsce w przypadku wentylacji inwazyjnej.

Kiedy stosuje się wentylację nieinwazyjną?

wentylacja nieinwazyjnaMetoda wentylacji nieinwazyjnej stosowana może być tylko i wyłącznie w przypadku kiedy pacjent jest przytomny. Dzięki kontaktowi z lekarzem można bowiem ustalić czy w drogach oddechowych nie znajduje się zbyt wiele wydzieliny. Ponadto sama wentylacja nieinwazyjna w pierwszym kontakcie może być dla pacjenta nieprzyjemna. Ważne jest zatem, aby pacjent współpracował z całą aparaturą, oddychając powoli i głęboko. Dzięki zastosowaniu tej metody możemy uniknąć poważnych powikłań, z którymi możemy się spotkać w przypadku wentylacji inwazyjnej. Jeżeli chodzi o nieinwazyjną wentylację zwykle mamy do czynienia z powikłaniami miejscowymi, które nie mają większego wpływu na zdrowie pacjenta. Są to między innymi podrażnienia skóry, odleżyna na grzbiecie nosa bądź zapalenie spojówek, do którego dochodzi przez przeciek powietrza spod maski. Istnieją jednak przypadki, kiedy pacjent nie jest w stanie współpracować z aparaturą. Wówczas konieczne jest przyjęcie przez niego środków nasennych oraz zastosowanie wentylacji inwazyjnej, z którą wiąże się znacznie większa liczba powikłań.

Sama aparatura konieczna do wentylacji nieinwazyjnej składa się jedynie z dwóch elementów. Są nimi maska oraz urządzenie wytwarzające dodatnie ciśnienie. Oba te elementy połączone są ze sobą przewodem. Tego rodzaju wentylacja przeprowadzana jest w przypadku niewydolności oddechowej, spowodowanej różnego rodzaju stanami medycznymi.