Najwięksi iluzjoniści a urodziny dla dzieci

Magia od dawna była czymś tajemniczym, nieosiągalnym dla zwykłych śmiertelników. Przyciąga ona zarówno dzieci jak i starszych widzów, oglądających pokazy iluzji ku zaczerpnięcia odrobiny uciechy. Zdecydowanie jednym z królów iluzji był Harry Houdini.

Urodziny dla dzieci i bezpieczne sztuczki

urodziny dla dzieciW rzeczywistości nie wiele osób wie, że urodził się on w Budapeszcie jako Erok Weisz. Dopiero w 1891 roku przybrał przydomek sceniczny Harry Hoduini. Początkowo zaczynał oferując pokazy magii z użyciem kart. Sukces zaczął odnosić po poślubieniu artystki Beatrice Bess Rahner, która w późniejszym czasie stała się jego sceniczną asystentką. Houdini początkowo zasłynął w sztuczkach karcianych, nadając sobie przydomek „Króla kart”. W późniejszym czasie zaczął specjalizować się w uwalnianiu z więzów. Jedną z najsłynniejszych sztuczek było jednak zniknięcie słonia, ze sceny. Wkrótce po tym zaczął on dawać pokazy iluzji na całym świecie. Prawdziwy przełom nastąpił w 1899 roku kiedy poznał showmana Martina Becka, z którym doskonalił wszelkie ucieczki zyskując sławę jako iluzjonista pokazy w uwalniania się z kajdan i więzów. Wraz z Beckiem udał się w podróż po Europie dzięki czemu zasłynął również i za oceanem, dając pokazy w Stanach Zjednoczonych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się sztuczka zwana „wodną komorą chińskich tortur” gdzie Houduini zawieszony do góry nogami w zamkniętej, stalowej skrzyni, umieszczonej w szklanym pojemniku. Oczywiście na urodziny dla dzieci z Poznania bierze się tylko bezpieczne sztuczki.

Po śmierci matki Houduini ten sławny iluzjonista porzucił pokazy by demaskować samozwańczych parapsychologów i mediów. Ukazywał on światu ich oszustwa jako członek komitetu Scientific American. Ostatecznie zmarł w wieku 52 lat w 1926 roku na zapalenie otrzewnej.