Naświetlacze LED

 

Kiedy unijni urzędnicy wprowadzili zakaz sprzedaży tradycyjnych żarówek żarnikowych wydawało się, że rynek oświetlenia przejmą lampy i naświetlacze halogenowe. Jednak od kilku lat coraz większą konkurencją dla nich stają się źródła światła LED, widać to zwłaszcza w segmencie oświetlenia zewnętrznego.

Czas na LED SMD

naświetlacze led smdŹródłem światła w lampach typu LED jest dioda elektroluminescencyjna, która świeci po podłączeniu do prądu lub pola elektromagnetycznego. Ich najważniejszym atutem w porównaniu do lamp tradycyjnych jest energooszczędność. Lampa LED pozwala na mniejsze zużycie energii elektrycznej nawet o 80-90%, w porównaniu do lamp wykorzystujących żarówki tradycyjne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku oświetlenia przemysłowego np. hal magazynowych, placów czy parkingów. Czyli wszędzie tam, gdzie światło sztuczne używane jest nawet kilkanaście godzin na dobę. W tych przypadkach naświetlacze LED zdecydowanie wypierają naświetlacze żarnikowe. Są nie tylko bardziej energooszczędne, ale bardziej trwałe. Średni czas ich użytkowania, przy kilkugodzinnym używaniu na dobę, to koło 15 lat, ale są też LEDy, które wytrzymują 30 lat. Nowością ostatnich lat są naświetlacze LED SMD. SMD to sposób montażu, gdzie diody LED są zespolone maszynowo. Mają one lepsze parametry elektryczne i mechaniczne od LED-ów tradycyjnych, lutowanych ręcznie. SMD są wykorzystywane nie tylko w naświetlaczach zewnętrznych, ale także montowane są w tradycyjnych obudowach żarówkowych czy w taśmach oświetleniowych.

Lampy LED SMD mają jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. Są ekologiczne pod każdym względem. Nie zawierają szkodliwych dla środowiska substancji, a ze względu na długowieczność nie ma też problemu z ich utylizacją. Wciąż przeszkodą do szerszego opanowania rynku oświetlenia jest ich wysoka cena zakupu, ale i ona z roku na rok staje się coraz bardziej przystępna.