Nowoczesna hodowla bydła mlecznego

 

Szybki rozwój cywilizacyjny sprawia, że nowoczesne technologie wkraczają praktycznie w każdą dziedzinę naszego życia. Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie jakiegokolwiek rodzaju produkcji bez użycia specjalistycznego parku maszynowego. Nie wyłączamy również z tego produkcji rolnej. Dzisiejsze gospodarstwa znacząco odbiegają wyglądem i pracą od tych, które funkcjonowały jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Rozwiązania techniczne w halach udojowych

polecane hale udojoweHodowla bydła mlecznego wiąże się z ciężką pracą przez 7 dni w tygodniu, nie wyłączając żadnych świąt lub zdarzeń losowych. Żywy inwentarz musi być codziennie nakarmiony, wydojony i oporządzony. W związku z tym szukamy nowoczesnych rozwiązań, które znacznie przyspieszą pracę, poprawią jej komfort oraz ekonomię, a także pozytywnie wpłyną na dobrostan krów. Obecnie na rynku są dostępne polecane hale udojowe, dzięki którym mogą być spełnione powyższe warunki. W zależności od ilości sztuk bydła, wielkości obory oraz własnych możliwości finansowych możemy zdecydować się na hale typu bok w bok (krowy ustawione są równolegle do siebie), rybia ość (krowy stoją pod kątem 60 stopni do brzegu kanału), tandem (krowy wchodzą pojedynczo do boksu, po wydojeniu zwierzę wychodzi, a na jego miejsce wchodzi kolejne) lub karuzela (platforma obrotowa, na którą wchodzą krowy, dojarz nie zmienia pozycji, a platforma zbliża do niego zwierzęta – szczególnie polecana przy dużych stadach).

Nowoczesne rozwiązania technologiczne w rolnictwie są dzisiaj niezbędne. Im większa funkcjonalność hal udojowych, tym lepsze wyniki produkcyjne. Dobre warunki, jakie wprowadzają specjalistyczne hale sprawiają, że zwierzęta przeżywają mniejszy stres, dzięki czemu dają więcej mleka. Liczy się również tutaj komfort pracy dojarza, który dzięki nowoczesnemu wyposażeniu jest w stanie zająć się większą ilością bydła.