Nowoczesne rolety automatyczne

Możliwość zasłonienia okna roletą jest bardzo ważna ze względu na komfort jaki w ten sposób uzyskujemy. Rolety chronią nas przed słońcem, a w nocy stanowią doskonałą barierę dla utraty ciepła i dodatkowe zabezpieczenie przeciwwłamaniowe. Dlatego obecnie niemal wszyscy montują w swoich domach wysokiej jakości rolety, wraz ze specjalnym automatycznym otwieraniem.

Mechanizmy odpowiedzialne za otwieranie rolety są funkcjonalne

mechanizm roletyAutomatyczna roleta to najczęściej wybierany rodzaj zasłaniania okien w nowych budynkach. Starsze budynki mają jeszcze rolety zasłaniane ręcznie, ale to tylko dlatego, że nie było jeszcze wtedy automatów. Współczesny mechanizm rolety odpowiada za ich otwieranie i zamykanie, ale ma ponadto wiele innych funkcji. Najnowsze systemy są oparte o siłowniki sterowane poprzez fale radiowe z pilota, jako alternatywa do sterowania prądowego za pomocą przycisków. Mogą mieć także obydwa systemy sterowania jednocześnie. Całym sercem takich rolet jest centrala, która jeśli jest odpowiednio programowalna, może dostarczyć jej użytkownikom dodatkowych funkcji. Rolety mogą być na przykład otwierane według określonego schematu godzinowego, na przykład mogą otwierać się o godzinie ósmej, a zamykać, wieczorem o godzinie dwudziestej. Bardziej zaawansowane opcje obejmują na przykład przymykanie rolet, zgodnie z ruchem słońca po sklepieniu. W takim przypadku trzeba odpowiednio ustawić lokalizację danej rolety, aby system mógł odpowiednio zareagować.

Odnośnie zaawansowanych funkcji rolet powinniśmy się zdecydować na etapie ich montażu, ponieważ później ich wymiana na bardziej zaawansowane może być już dość kosztowna. Wiele systemów jest jednak oparta na zaawansowanym, centralnym pilocie, którego można zawsze wymienić jeśli tylko będziemy chcieli użyć innych funkcji.