Ochronne obuwie – kalosze

Obuwie robocze to nieodłączny element naszego wyposażenia zarówno w pracy jak i w domu. Stosowanie ich to jeden z najważniejszych punktów BHP. Do takiego rodzaju obuwia należą również kalosze ochronne. Kiedy należy je stosować i jakie model najlepiej jest wybrać?

Kalosze jako ochronne buty robocze

kalosze ochronneObuwie ochronne ma na celu skuteczną ochronę stóp między innymi przed urazami spowodowanymi przez upuszczenie ciężkich przedmiotów oraz wycieków wszelkich płynów, którymi są na przykład oleje i kwasy. Oprócz tego służą również do zabezpieczenia przed niesprzyjającymi temperaturami, a nawet przed poślizgnięciem się na śliskich powierzchniach. Kalosze ochronne przydają się przy wielu wykonywanych pracach zarówno w gospodarstwie domowym jak i w zakładach pracy. Różnią się od siebie przede wszystkim funkcjami, które spełniają. Najprostsze z nich świetnie sprawdzą się w zakładach pracy jako ochrona przed zawilgoceniem. Są to miedzy innymi ręczne myjnie samochodowe lub mleczarnie. Podczas wykonywania tego rodzaju prac istnieje ryzyko dostania się większej ilości wody lub błota, jeżeli wykonujemy ją w nieodpowiednim obuwiu. Gumowce stosujemy tam gdzie  konieczna jest ochrona przed olejami czy smarami. Przy pracach wykonywanych w niskich temperaturach sprawdzą się gumofilce, czyli kalosze ocieplane specjalną wkładką. Warto również sięgnąć po te, które są dodatkowo wyposażone w metalowy podnosek i wkładkę antyprzebiciową.

Kalosze ochronne znajdują swoje zastosowanie w takich dziedzinach pracy jak ogrodnictwo, leśnictwo oraz również pracach w warsztatach, na budowie czy w innych zakładach przemysłowych. Są świetną ochroną przed wszelkimi zabrudzeniami, przemoczeniem oraz urazami spowodowanymi ciężkimi przedmiotami. Te, które posiadają filcową podszewkę świetnie chronią nasze stopy przed niskimi temperaturami.