Ocieplania i budowa stropodachów wentylowanych

Budując dom, dach jest jego najważniejszym elementem, gdyż to on zamyka cały dom, jak i jego budowę. Dach w domu jednorodzinnym może mieć różne oblicza, a jednym z nich jest stropodach dobrze wentylowany.

Ocieplenia stropodachów jest ważne

ocieplenia stropodachówJak wybudować taki dach? Zaraz zostanie to opisane. Zacznijmy od płyty, czyli najważniejszej konstrukcji takiego stropodachu. Jest ona żelbetowa, lub zamawiana na miejsce bezpośrednio z fabryki, czyli są to elementy prefabrykowane. Następnie najczęściej wykonuje się warstwę spadkową, kolejny element to folia chroniąca przed parą oraz przed wilgocią. Kolejny element, według mnie najważniejszy, to ocieplenia stropodachów. Na śląsku bardzo często wykonuje się je z wełny skalnej, które bardzo się do tego nadaje. Docieplenia stropodachów w Tychach, czyli na śląsku z tych płyt wełny skalnej, wykonuje się w dwóch warstwach. Dana wełna mineralna różni się miedzy sobą gęstością, jak i grubością. Ocieplenia stropodachów wentylowanych są bardzo ważne i powinno się je wykonywać bardzo dokładnie. Dobrze wykonane docieplenia stropodachów wpływają na komfort cieplny w budynku. Po wykonaniu ocieplenia stropodachów należy zachować pustkę powietrza i wykonać w ścianach otwory wentylacyjne. W tej pustce powietrza wykonuje również się deskowanie. To na nim będzie się opierała dalsza część konstrukcji stropodachu wentylowanego. Na deskowaniu wykonuje się pokrycie dachowe. Warto jest w pierwszej kolejności położyć papę. Czasem również montuje się specjalną blachę, czy nawet blachodachówkę. Stropodach wentylowany jest obecnie znowu bardzo popularny, szczególnie w budownictwie pasywnym czy energooszczędnym.

Poza tym bardzo dobrze identyfikuje się taki dach ze stylem modernistycznym, który zarówno jest prosty, jak i nowoczesny. Poza tym koszt wykonania takiego stropodachu jest mniejszy, niż na przykład w przypadku dachu dwuspadowego.

Więcej na ten temat na stronie stropodachy.com.pl