Odpowiednie przygotowanie do porodu trzody

Decydując się na posiadanie żywego inwentarza każdy rolnik powinien liczyć się nie tylko z pewnymi kosztami, jakie ponosić będzie z tego tytułu. Bo nie chodzi tylko o dostarczanie paszy jak i świeżej pitnej wody. W grę wchodzi także dbanie o to, by wśród zwierząt był przyrost naturalny.

Jakie wybrać wyposażenie?

wyposażenie budynków inwentarskichGdy on już będzie należy zapewnić zwierzakom jak najlepsze warunki do tego. Dlatego też najlepsze wyposażenie budynków inwentarskich jakie się posiada powinno opierać się również o kojec porodowy. Jako, że nowoczesne rolnictwo stara się ułatwić pracę nie tylko samemu rolnikowi ale również zwierzynie jest to niezbędne. Wystarczy, że w chlewku wygospodaruje się kawałek miejsca w którym świnka będzie mogła bez przeszkód urodzić małe warchlaczki. Kojec może znajdować się tam, gdzie jest paszociąg. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Miejsce do porodu powinno być przede wszystkim bardzo dobrze zamontowane – przede wszystkim warto szukać takich opartych aż na sześciu mocowaniach. Wtedy to będziemy posiadać pewność iż całość sprzętu jest zdecydowanie bardziej stabilna. Cena takiego sprzętu już nie przeraża, bowiem im więcej na rynku producentów tym większa konkurencja a co za tym idzie wybór dla klienta. Metalowe belki, które trzymają świnkę nie powinny jej uciskać za mocno, dlatego też należy zadbać o to, by można było regulować nie tylko boki ale także długość kojca. Drzwi inwentarskie nie powinny znajdować się zbyt blisko kojca, ponieważ świnka podczas porodu powinna mieć jak najwięcej spokoju.

Kiedy zacznie ona rodzić bez większego problemu rolnik może zając się czymś innym, na przykład sprawdzeniem czy silos paszowy zbyt szybko nie staje się pusty. Warto jest zadbać o bezpieczeństwo swoich zwierząt, zwłaszcza podczas porodu tak, jak nakazują normy.