Pessar jako element nowoczesnej medycyny

Pessary położnicze to takie urządzenia medyczne, które są aktywnie wykorzystywane, gdy istnieje zagrożenie przerwania ciąży. Używa się ich w celu stworzenia podparcia dla macicy i zapobieżeniu przedwczesnemu otwarciu szyjki macicy pod ciężarem rozwijającego się płodu. Urządzenie to zmniejsza obciążenie szyjki macicy oraz wydłuża proces noszenia dziecka.

Kiedy warto założyć pessar kostkowy?

pessar kostkowy cenaPierścień umieszcza się na szyjce macicy, zachowując jej fizjologiczny kształt. Urządzenie symuluje prawidłowy kształt i objętość macicy w okresie ciąży. Założenie pessara jest zalecane u kobiet z szyjką o długości poniżej trzydziestu pięciu milimetrów. Również manipulacja medyczna jest wskazana dla przyszłych matek ze zmiękczoną śluzówką macicy. Stan szyjki macicy jest monitorowany za pomocą ultradźwięków i tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Wskazania do wprowadzenia pessara położniczego to przede wszystkim kobiety w ciąży z wywiadem późnego samoistnego poronienia lub przedwczesnego porodu do trzydziestego czwartego tygodnia, a także dla tych jeśli USG wykaże skrócenie kanału szyjki macicy poniżej trzydziestu pięciu milimetrów. Przed wprowadzeniem pessara konieczne jest przeprowadzenie badania bakteriologicznego narządów moczowo-płciowych w celu wykluczenia czynnika zakaźnego. Jeśli badania wyjdą poprawnie, można założyć pessar kostkowy cena jego nie jest wysoka. Kupując pessar należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, biorąc pod uwagę anatomiczne cechy budowy macicy i kanału szyjki macicy oraz liczbę urodzeń poprzedzających instalację urządzenia.

Ważnym kryterium przy wyborze pessara są nie tylko jego cechy konstrukcyjne, ale także materiał produkcji. Zwykle jest to silikon, ponieważ produkty z niego wykonane są łatwe w montażu i niewyczuwalne podczas użytkowania. Czasami podczas ekstrakcji pojawiają się trudności, ponieważ silikon ma tendencję do przyklejania się do błony śluzowej.