Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne psów

Każdy właściciel zwierzęcia wie, że wszystkie zabiegi pielęgnacyjne dla zwierzęcia są niezwykle stresujące. Nie tylko oczywiście stresuje się nasz pupil, ale również właściciel, który boi się, że zrobi krzywdę swojemu zwierzakowi.

Pielęgnacja i strzyżenie szczeniaka

pierwsze strzyżenie psaNaturalnie najbardziej stresuje nas zawsze pielęgnacja małego zwierzęcia. Szczeniak, który pierwszy raz ma mieć skracane pazury, czyszczone uszy może być przestraszony oraz stawiać opór. Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne są dla zwierzęcia nową sytuacją dlatego należy zapewnić mu jak największy komfort. Tak aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Jeśli czeka nas pierwsze strzyżenie psa warto zastanowić się, czy podejmiemy się tego zadania sami, czy też zadzwonimy po groomera, który profesjonalnie zajmie się naszym zwierzęciem. Pierwsze strzyżenie to ogromne przeżycie dla zwierzęcia. Szczeniaka ras długowłosych można strzyc już w trzecim lub czwartym miesiącu życia. Należy wszystko starannie przygotować, gdyż od pierwszego zabiegu zależy to jak nasz pies będzie reagował na zabiegi pielęgnacyjne. Gdy się zrazi i będzie mocno zestresowany już zawsze źle będzie znosił strzyżenie. Warto aby strzyżenie odbyło się w znanym szczeniakowi otoczeniu. Należy sprawdzić, czy psi fryzjer może przyjechać do naszego domu. Pierwsza wizyta powinna być zapoznawcza, jeśli nasz szczeniak ma dosyć wrażeń nie powinniśmy tego ignorować. Kąpiel, strzyżenie, obcinanie pazurków i czyszczenie uszu to zabiegi czasochłonne. Jeśli piesek źle reaguje powinniśmy zakończyć wizytę nawet jeśli usługa była niepełna. By piesek lepiej znosił zabiegi pielęgnacyjne można codziennie wprowadzać nowe czynności. Nagradzanie psa za krótkie czesanie pozwoli mu skojarzyć zabieg z czymś pozytywnym.

Najważniejsze w pierwszych zabiegach pielęgnacyjnych zwierząt jest intuicyjne działanie. Gdy widzimy, że szczeniak ma dosyć powinniśmy to uszanować. Nic na siłę. Nagradzanie psiaka za cierpliwość i dobre zachowanie powinno pomóc w przyzwyczajaniu do nowych wrażeń.