Podwójny czy pojedynczy nagrobek?

Każdy z nas ma różnorodne podejście do tematu nagrobków. Szczególnie do nagrobków podwójnych. Temat ten czasem wywołuje sporo kontrowersji, choć jest zupełnie przyziemny i moglibyśmy nazwać go nawet naturalnym.

Nagrobek dla współmałżonka

podwójne nagrobki w ToruniuGdy umiera nam mąż lub żona, na początku wali nam się cały świat. Cały czas byliśmy razem, a teraz już tej drugiej osoby nie ma. Nie możemy się do niej przytulić i złapać za rękę. Ta pustka, która rodzi się wówczas w naszym sercu, długi czas nas nie opuszcza i być może nigdy nie opuści. Jednak musimy żyć dalej, chociażby dla tego współmałżonka, który na pewno chciałby, byśmy byli szczęśliwi. Jednak śmierć wiąże się nie tylko z bólem, ale i przyziemnymi sprawami jak postawienie nagrobka. Niektórzy chcą od razu postawić podwójny nagrobek, ponieważ chcą spoczywać obok zmarłego współmałżonka. Jest to oczywiście zrozumiałe i robi tak wiele osób. Niektórzy jednak nie pochwalają takiego postępowania, by stawiać sobie w zasadzie nagrobek już za życia. Jednak to każdego indywidualna decyzja i każdy ma prawo podjąć ją w swoim własnym zakresie. Wiele osób myśli również o swojej rodzinie. Nie chcą zostawiać ich z wydatkiem, dlatego od razu stawiają nagrobek również dla siebie. Dziś możemy zakupić podwójne nagrobki w Toruniu, ale i w wielu innych miastach. Może być to nagrobek dla naszego współmałżonka, ale i np. dla dziadków, którzy nagrobka jeszcze nie mieli, a my bardzo chcieliśmy by spoczywali oni w godnych warunkach.

Podwójne nagrobki oczywiście wymagają większego nakładu finansowego, ale są poniekąd wyrazem miłości. Każdy z nas biorąc sobie kogoś za męża lub żonę, przyrzeka być razem aż do śmierci. Jednak śmierć nas nie rozłącza i nagrobki podwójne świadczą o tym, że nawet po śmierci chcemy być razem.