Psychologiczne podejście do pościeli

Jako psycholog pracuję już siedem lat. Ostatnio stwierdziłam, że rodzice przychodzą do mnie z coraz młodszymi dziećmi. Zastanawiałam się co się co tak naprawdę się dzieje, że nagle okazuje się iż trzy czy czteroletnie dziecko potrzebuje psychologa – w opinii rodzica.

Czy pościel ma wpływ na zachowanie dziecka? 

pościel z wzorami do łóżeczka dla niemowlątSpędziłam bardzo wiele wieczorów w domu zastanawiając się nad tym od czego zależy zachowanie dziecka. Głowiłam się nad tym czytając bardzo wiele książek, poradników. W końcu wpadłam na pomysł, że może to pościel wpływa na stymulację dziecka. Na początku zastanawiałam się w jaki sposób, ale postanowiłam przeprowadzić badania. Zaprosiłam rodziców wszystkich dzieci, którzy uważali, że ich dzieci są nadpobudliwe, co jak można się domyślić było kompletną bzdurą. Powiedzieli właśnie, że ich dzieci miały pościel z wzorami do łóżeczka dla niemowląt. Szukałam również rodziców, którzy używają tylko i wyłącznie pościeli bez wzorów, jednolitych. Okazało się, że te dzieci są znacznie bardziej stateczne, spokojne. Nie chcą bawić z rówieśnikami, zdecydowanie bardziej wolą swoje towarzystwo lub rodziców. Dzieci, które od niemowlęcia są przykrywane atrakcyjnymi i ładnymi pościelami mającymi dużą ilość wzorów bądź co jeszcze lepiej różne aplikacje i tekstury mają znacznie więcej energii, uśmiechają się i chcą bawić się z rówieśnikami. Mam teraz zamiar zbadać, czy kolor pościeli ma również wpływ na kreatywność badając obrazki narysowane przez dzieci. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z takich rzeczy.

Swoje badania opisywać będę w periodyku dla psychologów oraz rodziców. Moi koledzy po fachu już gratulują mi tak przełomowego odkrycia i sami zwracają uwagę na dość dużą nadwrażliwość rodziców. Kto by pomyślał, że pościel może mieć taki wpływ?