Raport środowiskowy dla gminy

Pracuję w urzędzie gminy. Niedawno wójt zaproponował, żeby na naszym terenie powstała elektrownia wiatrowa. Zapewniłaby nam naturalną energie i nie bylibyśmy zależni od elektrowni w sąsiednim dużym mieście. Mogliśmy dostać także dofinansowanie na naszą budowę od Unii Europejskiej ze specjalnych funduszy.

Raport środowiskowy ważny dla ekologów

pełny raport środowiskowyJednak po poddaniu tego pomysłu pod głosowanie doszły nas głosy ekologów, którzy martwili się, jak taka elektrownia wiatrowa wpłynie na lokalne środowisko. Odnawialne źródła energii to coś co bardzo pochwalają, jednak nie można ich budować kosztem wycinki lasów czy przesiedlany zwierząt, szczególnie tych rzadkich. Wójt przyjął wątpliwości do wiadomości i szukał sposobu jak przekonać ekologów. Z pomocą przyszedł mu pełny raport środowiskowy. Taki raport mogła dla nas wykonać firma zajmująca się stawianiem elektrowni wiatrowych, czyli jakby nie patrzeć specjaliści z tej dziedziny. W raporcie środowiskowym będą zawarte informacje odnośnie specyfiki terenu, co się na nim znajduje, jakie są najpopularniejsze rośliny i jakie zwierzęta żyją w lasach. Znając te dane można lepiej wytyczyć teren pod budowę elektrowni, tak by nikomu i niczemu nie stała się krzywda. Ekolodzy przystali na propozycje wójta by wykonać taką analizę, choć sami też się chcieli rozejrzeć. Jednak jak się okazało niepotrzebnie się martwiliśmy, bo działacze ekologiczny wytypowali te same miejsca co firma stawiająca wiatraki. Było tam tylko pole, żadnych drzew czy zabudowań.

Spokojnie można było tam wybudować elektrownie wiatrową bez uszczerbku na lokalnym środowisku. Elektrownia nie będzie duża, ale ponoć ma zapewnić gminie wystarczające źródła energii. Dobrze że wszystko zostało sprawdzone i nie ma wątpliwości, że to inwestycja godna uwagi.