Reaktor chemiczny – rodzaje

Już nie raz słyszeliśmy określenie reaktor chemiczny, nawet może mamy jakieś takie powierzchowne pojęcie czym jest taki reaktor. Jeżeli tak, to być może również znamy jego konkretne rodzaje? Tutaj już może pojawić się problem, dlatego warto zacząć jeszcze raz od początku podsumowywać sobie całą naszą wiedzę na temat tych niesamowitych zbiorników, jakimi są reaktory chemiczne. Niby to oczywiste, a jednak zawiłe i skomplikowane.

Rodzaje reaktorów chemicznych

reaktory chemiczneTo, że reaktory chemiczne to zbiorniki, w których zachodzą reakcje chemiczne, to chyba już wiemy, ale czy to wszystko co wiedzieć wypada, co wiedzieć powinniśmy? Jeżeli nie, to zacznijmy dalej rozwijać temat. Mamy reaktory przepływowe i okresowe, również znajdą się wśród nich pośrednie, ale ich jest mniej i nie są takie ważne. Reaktory okresowe polegają na tym, że w zbiorniku umieszczamy substancje, składniki i zostawiamy tam do chwili, aż w zupełności one ze sobą nie przereagują. W przepływowych mają te nasze składniki mniej czasu na przereagowanie, bo nie czekamy, aż sobie spokojnie zareagują, ale wszystkie elementy są w ruchu i tylko podczas przepływu mają one czas na reakcje. Taka jest zasadnicza różnica między dwoma głównymi rodzajami reaktorów chemicznych, a jeżeli chodzi o to kiedy, który stosujemy, to pamiętajmy, że wszystko zależy od składników i tego, czy potrzebują one dużo czasu na reakcje, czy też może nie.

Reaktory to ciekawe zbiorniki, a jeszcze ciekawsze jest to, co się dzieje w ich wnętrzu. To niesamowite, jak nauka jest obecnie rozwinięta i jakie sposoby na powstawanie reakcji zna, ale przede wszystkim opiera się ona na obliczeniach. To wszystko nie działa na zasadzie, że a może teraz się uda. Wszystko jest dokładnie sprawdzone, a na czas reakcji maja wpływ nawet najmniejsze czynniki zewnętrzne.