Rodzaje i zastosowania filcu

Surowce do produkcji przemysłowej mają bardzo różnorodne pochodzenie. Bardzo dużą grupę stanowią surowce pochodzenia naturalnego. Bardzo ciekawym materiałem o wielu zastosowaniach jest filc techniczny produkowany na bazie sierści zwierzęcej i owczej wełny.

Wytwarzanie  i właściwości filcu technicznego

wełniany filc naturalnyFilc techniczny produkowany jest w procesie tzw. filcowania zwanego także spilśnianiem. Polega ona zbiciu mokrej masy włókien pochodzenia zwierzęcego lub włókien syntetycznych w warunkach podwyższonego ciśnienia i w odpowiedniej temperaturze. W wyniku przeprowadzenia opisanych działań otrzymuje się maty filcowe o bardzo zróżnicowanej grubości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Jednym z ważnych parametrów określających funkcjonalność filcu jest jego gramatura. Producenci oferują wełniany filc naturalny produkowany z sierści zwierzęcej ale najpopularniejszym surowcem jest owcza wełna ze względu na łatwość pozyskania i dobre właściwości. W celu zwiększenia odporności filcu naturalnego na czynniki zewnętrzne stosuje się dodatki w postaci włókien syntetycznych np. nylonu lub poliestru. Dobry filc jest materiałem bardzo małej rozciągliwości i zwartej budowie co zapewnia uzyskanie odpowiednich walorów izolacyjnych. Jako izolator filc jest stosowany do wygłuszania hałasu oraz utrzymania właściwej temperatury. Jest także dobrym materiałem filtrującym chroniącym przed kurzem i zapyleniem. Z filcu naturalnego powstają bardzo dobre uszczelki montowane w systemach olejowych.

Filc jest jednym z najstarszych materiałów wytwarzanych przez człowieka. Historia produkcji filcu sięga 6000 tysięcy lat p.n.e i dzięki swoim znakomitym właściwościom jest ceniony w przemyśle do dzisiaj. Jedną z metod produkcji filcu jest tkanie, a filc tego rodzaju znajduje przede wszystkim miejsce w branży odzieżowej.