Rusztowania stosowane w pracach remontowych

Rusztowania znajdują szerokie zastosowanie na budowach. Dzięki nim istnieje możliwość sięgania znacznie wyżej, przy równoczesnym zachowaniu stabilnego podestu. Rusztowania różnią się między sobą wysokością oraz sposobem ich montowania. Dodatkowo mogą one być wykonane z różnych materiałów przez co ich przeznaczenie oraz wytrzymałość będzie inna.

Jakie są rodzaje rusztowań?

bezpieczne rusztowania jezdneRusztowania najczęściej stosowane są podczas prac związanych z termomodernizacją ścian i sufitów budynków, malowaniem elewacji jak również podczas wszelkich prac remontowych odbywających się na wysokości. Ich staranny montaż jest bardzo ważny, ponieważ stanowi o bezpieczeństwie osób na nim przebywających. Najczęściej pracownicy, którzy korzystają z tego typu rozwiązań przechodzą stosowne rozwiązania. Rodzaje rusztowań inaczej nazywane są również tymczasowymi budowlami, które dzielone są ze względu na sposób ich konstrukcji na stojakowe, które opierają się na specjalnych stojakach, ramowe, kozłowe oraz wspornikowe. Biorąc pod uwagę postać rusztowań dzielone są na wolnostojące, czyli takie, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu ze ścianą lub przyścienne, które opierają swoją konstrukcję o budynki. Rusztowania są także nieruchome oraz ruchome. Bezpieczne rusztowania jezdne posiadają specjalne koła, które umożliwiają przesuwanie rusztowań w dowolne miejsce. Dodatkowo zabezpieczane są poprzez obecność bardzo mocnych hamulców, które unieruchamiają koła.

Rodzajów rusztowań jest naprawdę wiele. Ich poprawne funkcjonowanie na budowie bezpośrednio wiąże się z ich odpowiednim montażem. Duża część wypadków na rusztowaniach ma miejsce, ponieważ zostały one źle zamontowane lub ich rozłożenie znajdowało się na nieodpowiednim podłożu. Co więcej część wypadków wynika również z winy nieprzeszkolonych pracowników, którzy przetrzymują materiały na nich.