Sauny – czy tylko dla osób lubiących gorące pomieszczenia?

 

Czy używanie saun jest korzystna dla mojego zdrowia? Jakie są ich typy? Jak z nich korzystać? – takie pytania zadaje sobie każdy kto zaczyna swoją przygodę z sauną.

Istnieje wiele typów saun – łaźnie parowe, sauny suche, a także sauny infrared

sauny infrared do domuKtóre z nich zatem są najzdrowsze? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Faktem jest, że każdy tym saun wpływa korzystnie na zdrowie, a regularnie zażywanie „kąpieli saunowych” niezwykle podnosi odporność i wycisza organizm. Sauny wpływają korzystnie zarówno na zdrowie jak i na ducha, gdyż przebywając w nich organizm się wycisza, a my możemy skoncentrować się na wsłuchanie w swoje myśli. Któż po ciężkim dniu pracy nie ma tysiąca spraw do zrobienia niech pierwszy rzuci kamieniem. Nie każdy jednak odróżnia sauny od siebie, a często wręcz spotykamy się z osobami, które mówią, że nie lubią korzystać z saun, ponieważ zwyczajnie w nich się duszą z gorąca. Prawda jest jednak taka, że nie każda sauna wytwarza ciepło odczuwalne na zewnątrz. Oprócz łaźni parowych, które działają na zasadzie wytwarzania gorącej pary i wysokiej wilgotności, są również sauny suche, które poprzez gorące kamienie na piecu nagrzewają powietrze do danej temperatury. To w saunach suchych najczęściej można stosować także lecznicze olejki polewane na kamienie. Olejki z eukaliptusa czy orchidei wspaniale pachną zapewniając równocześnie przyjemne doznania zapachowe. I z tymi typami najczęściej spotkamy się na basenach czy publicznych miejscach z saunami, jednak na popularności zyskują również sauny infrared do domu, gdyż korzystać z nich mogą zarówno osoby lubiące ciepło jak i nie lubiące gorących pomieszczeń, gdyż działają one na zasadzie promieni podczerwonych.

Nie ważne zatem z jakich typów saun korzystasz, kluczowe jest to żeby dostosować saunę do własnych upodobać i cieszyć się z kąpieli – czy z olejkami czy bez, niezależnie od typów saun.