Tani sposób na podgrzanie wody basenowej

 

Warunki atmosferyczne definiują w znacznym stopniu możliwość korzystania z basenu otwartego. Basen otwarty może być bowiem wykorzystywany jedynie w najcieplejsze dni w roku, gdy temperatura wody przekracza dopuszczalne prawem wartości. W związku z tym w celu przedłużenia okresu wykorzystywania basenu należy zadbać o jak najmniejsze straty ciepła a także o podgrzanie wody.

Otwarty basen wymaga ciepłej wody

pompa ciepła do basenuW przypadku wody w basenie dostępnych jest kilka rozwiązań, które mogą znaleźć zastosowanie. Podgrzewacze elektryczne są jednak coraz rzadziej stosowane w wyniku wzrostu cen jednostkowych za energię elektryczną. Coraz częściej natomiast stosowana jest pompa ciepła do basenu, która umożliwia tanie a zarazem ekologiczne podgrzanie wody w basenie. Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiednie ustawienie temperatury granicznej wody, która z reguły wynosi trzydzieści pięć stopni Celsjusza. Warto dodać, że również sama pompa ciepła musi być w odpowiedni sposób skonstruowana. Niektóre rozwiązania wykorzystują skraplacz, który może pracować bezpośrednio w wodzie basenowej. Obudowa pompy ciepła z reguły jest wykonana z tworzyw sztucznych, które zapewniają odpowiednią odporność zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak i również na czynniki chemiczne. Ważnym elementem jest również wymiennik basenowy, który ze względu na zawartość chloru w wodzie powinien być wykonany ze stali nierdzewnej lub tytanu.

Jak pokazują szacunki wykorzystanie pompy ciepła do podgrzewania wody basenowej wiąże się z blisko siedmiokrotnie mniejszymi kosztami niż w przypadku grzałki elektrycznej. Bardzo ważną czynnością jest odpowiedni montaż pompy oraz jej konfiguracja. Instalację należy regularnie konserwować oraz serwisować. W związku z tym podczas wyboru wykonawcy inwestycji należy zwrócić fakt na kompleksową obsługę.