Technologia w zadawaniu paszy

Proces zadawania paszy może być wyjątkowo prosty jak i wręcz przeciwnie- wieloetapowy i skomplikowany. W małych gospodarstwach zwierzęta otrzymują jedzenie do koryt po prostu za pomocą wideł, lecz w większych hodowlach taki system nie dobrym rozwiązaniem. Ciężko jest jednemu człowiekowi ręcznie wypełnić koryta dla kilkuset zwierząt. Na szczęście można sobie pomóc i zautomatyzować pracę.

Automatyzacja zadawania paszy u bydła

wozy paszowe samojezdneDla rolnika chcą chcącego znacznie powiększyć stado i jednocześnie nie tracić zbyt wiele czasu na karmienie go doskonałym rozwiązaniem są wozy paszowe samojezdne. Poza standardową funkcją jaką jest dokładnie mieszanie, rozdrabnianie oraz porcjowanie pasz pojazd ten posiada własny system napędzania dzięki czemu nie jest konieczne podczepianie go do ciągnika rolniczego. Z łatwością więc można podjechać do punktu załadunku by następnie wjechać wozem na korytarz paszowy. Pojazd ma niewielkie rozmiary dzięki czemu sprawdzi się w także w małych budynkach. Innym rozwiązaniem są taśmowe podajniki paszy. Transportują one karmę bezpośrednio z magazynu, którym jest najczęściej silos. Jest to rozwiązanie, które przede wszystkim zyskało popularność wśród hodowców trzody chlewnej, w rolnictwie nastawionym pa produkcję mleczną niezbyt się przyjęło. Popularne natomiast są automatyczne stacja zadawania paszy treściwej, które pozwalają na dobranie dawki pokarmowej do konkretnego zwierzęcia dzięki zawieszonemu na jego szyi identyfikatorowi oraz wgranym do bazy danych informacji.

Powiększanie gospodarstwa wiąże się z większymi zyskami ale również i zwiększonym nakładem pracy. Nowoczesne technologie pozwalają na zniwelowanie tego efektu i optymalizację wysiłków rolnika. Przekłada się to na poprawę wydajności nie tylko zwierząt, ale i pracowników gospodarstwa.