Terapia humanistyczna skoncentrowana na osobie

Coraz więcej osób korzysta w obecnych czasach ze wsparcia doświadczonych psychologów i terapeutów. Wcale nie dotyczy to jedynie osób, które zmagają się z traumatycznymi przeżyciami lub depresją czy nerwicą lękową i innymi fobiami. Wielu pacjentów potrzebuje pomocy ze względu na chęć rozwoju osobistego oraz zmiany w życiu prywatnym czy zawodowym. Psycholog pomaga również w takich przypadkach stosując odpowiednio dobrane techniki. Pacjenci mogą wziąć udział w ciekawych zajęciach grupowych lub pozostać przy indywidualnych sesjach.

Na czym polega terapia skoncentrowana na osobie? 

terapia skoncentrowana na osobieMimo iż tego rodzaju terapie były stosowane już w ubiegłym wieku, to trzeba przyznać, że wtedy raczej były mocno krytykowane przez specjalistów. Obecnie jednak to właśnie terapia skoncentrowana na osobie cieszy się największą popularnością. Metoda ta jest stosowana w wielu gabinetach psychologów, jednak zawsze warto dopytać czy w danej placówce odbywają się tego rodzaju zajęcia. Bardzo często wystarczy zaledwie kilka spotkań, aby móc osiągnąć w pełni zadowalające rezultaty. Celem terapii jest skupienie się na konkretnym pacjencie, który według tego nurtu jest w stanie poradzić sobie w pełni samodzielnie ze wszystkimi sytuacjami, które go spotykają na co dzień. Musi jedynie uwierzyć we własne możliwości oraz skupić się na rozwoju osobistym. Pewność siebie oraz jasne i precyzyjne określenie priorytetów i życiowych celów znacznie pomaga stopniowo zmieniać własne nastawienie oraz życie.

Podczas terapii należy skupić się na tym, by zacząć od niewielkich kroków i stopniowych zmian. Warto uwierzyć w siebie i działać na co dzień w zgodzie z własnymi przekonaniami i wyznawanymi wartościami. To bardzo ważne, aby nie robić czegoś wbrew sobie tylko dlatego, że ktoś czegoś od nas wymaga. Wtedy człowiek nie będzie nigdy szczęśliwy.