Tester wtryskiwaczy i jego zastosowanie

Chcąc sprawdzić ciśnienie wtryskiwaczy i wyregulować je należy zaopatrzyć się w tester wtryskiwaczy. Ma on również o wiele więcej zastosowań. Umożliwia także zbadanie jakości rozpylania wtryskiwaczy lub przeprowadzenie kontroli szczelności gdy chcemy usprawnić pracę silnika. Kupując tester bardzo często w zestawie otrzymujemy adaptery oraz inne potrzebne elementy do przeprowadzenia diagnostyki.

Parametry testerów wtryskiwaczy

tester wtryskiwaczyTester posiada wbudowany czytelny manometr, który umożliwia przeprowadzenie dokładnych obliczeń i pomiarów podawanych w jednostkach skali bar lub psi. Próbnik jest tak skonstruowany, że można go przymocować w dowolnym miejscu w warsztacie, gdyż posiada cztery praktyczne otwory. Tester wtryskiwaczy używany jest nie tylko w przypadku samochodów osobowych, ciągnikach rolniczych ale również ciężarowych czyli w pojazdach gdzie występują silniki o samoczynnym zapłonie i silnikach wysokoprężnych. Cała diagnostyka wykonywana jest poprzez podłączenie załączonych do zestawu z próbnikiem adapterów do wszystkich przewodów przelewowych w wtryskiwaczach. Następnie porównywane są ilości paliwa, które podają pojedyncze wtryskiwacze. Za usterkę uznaje się gdy poszczególny wtryskiwacz podaje mniej lub więcej paliwa. Dokładna procedura użycia testerów jest bardzo szybka i łatwa do przeprowadzenia a wyniki czytelne. Porównując pomiary w prosty sposób otrzymujemy o prawidłowym bądź nieprawidłowym działaniu wtryskiwaczy w czasie rzeczywistym. 

Ten przyrząd mierniczy nie spotyka się w każdym warsztacie. Diagnostyka tym narzędziem odbywa się tylko w specjalistycznych zakładach. Nie każdy serwis samochodowy może pozwolić sobie na zakup takiego próbnika. Jednakże w każdym zestawie znajduje się instrukcja, która umożliwia skontrolowanie wtryskiwaczy w swoim pojeździe przez indywidualnych klientów.