Worki czy folia do owijania kiszonki?

 

Jakie są różnice między folią do owijania sianokiszonki a workami? Z pewnością można je znaleźć zarówno, jeśli chodzi o sam proces przygotowania, jak i późniejszego przechowywania. Znaczenie może mieć, z którego pokosu chce się zrobić sianokiszonkę.

Kiedy sprawdzi się folia do owijania kiszonki?

folia do kiszonkiJeśli pochodzi ona z pierwszego, to, według wielu rolników, lepiej zaopatrzyć się w folię do owijarki niż w typowe worki do sianokiszonki. Trzeba się więc trochę znać na tym, aby wiedzieć, czego lepiej używać. Z pewnością nie jest też proste odpowiednie owinięcie oraz zabezpieczenie sianokiszonki przed pleśnią. Dużo czynników ma wpływ na jej późniejszą jakość, a nie tylko dobór materiału, w który będzie ona owinięta. Ważny jest sposób wiązania, bowiem, żeby sianokiszonka była dobra, musi szybko napęcznieć. Wówczas nie pleśnieje tak, jak wówczas, gdy do środka dostanie się tlen i niestety, ale wraz z nim również biała pleśń. Najlepiej na drugi i trzeci pokos stosować worki. Wydaje się, że lepiej się one do tego celu sprawdzają, aczkolwiek to musi sobie przetestować każdy rolnik samodzielnie. Na pewno, żeby kiszonka była dobra, trzeba worki mocno i skutecznie zawiązać, więc nie wystarczy tylko dobrze wybrać opakowanie dla swojej kiszonki. Istotne jest także to, czy umie się dobrze przeprowadzić cały proces. Jeśli worki nie będą blisko balotów zawiązane i nie włoży się w to dość siły, to niestety może się okazać, że nawet najlepsze worki do sianokiszonki się nie sprawdzą. Czasami warto jest poprosić o pomoc w zawiązywaniu takich worków, gdyż nie jest to takie proste.

Jedna osoba warto, aby przytrzymywała zebrany nad balotem materiał, a druga wówczas może spokojnie go wiązać. Dzięki temu na pewno można sobie lepiej poradzić niż samemu. Folia z owijarki także jest skutecznym elementem, ale trzeba samemu przetestować, na który pokos się nada.

Sprawdź najnowsze informacje: sklep.indiver.pl