Współpraca człowieka i robota

W celu optymalizacji pracy zakładu konieczne są przemyślane inwestycje. Obecnie najczęściej środki przeznaczane są na automatyzację produkcji. Niesie to za sobą wiele zalet takich jak na przykład zwiększenie powtarzalności, dokładności czy zmniejszenie ogólnych kosztów produkcji. Właśnie dlatego przedsiębiorcy tam, gdzie to możliwe montują nowoczesne urządzenia i maszyny.

Jak działa robot przemysłowy?

roboty współpracująceMożliwa jest również zmiana samego sterowania maszyn, które są już zainstalowane na terenie zakładu. Niemniej w niektórym przypadku nie da się zastąpić człowieka. Można jednak zniwelować konieczność wykonywania przez niego najbardziej monotonnych czynności. Dzięki temu pracownik może wykorzystać swój potencjał w bardziej wymagających zadaniach. Bardzo popularne stają się roboty współpracujące, które mogą pracować w jednej strefie z ludźmi. Tradycyjne roboty przemysłowe potrzebują bowiem wydzielenia tak zwanej strefy bezpieczeństwa, w której odbywa się ruch ich ramienia. Strefa ta jest przeważnie chroniona specjalnymi barierami po przekroczeniu których maszyna jest zatrzymywana. Roboty współpracujące mają wbudowane czujniki, które po kontakcie z człowiekiem powodują natychmiastowe ich unieruchomienie. Dodatkowo ich ramię czy ramienia posiadają raczej niewielki udźwig co sprawia, że ich konstrukcja jest raczej lekka. Niewątpliwą zaletą takich robotów jest możliwość ich prostego programowania. Jest to niezwykle istotne.

Do tego procesu wykorzystane mogą zostać specjalne panele operatorskie. Dodatkowo robot może również się uczyć poprzez powtarzanie danego ruchu czy ich sekwencji. Tego typu maszyny mogą wykonywać różne zadania. Ich producenci oferują bowiem przeważnie wiele końcówek, które są przystosowane do najróżniejszych aplikacji. Jak widać chcąc rozwijać potencjał przedsiębiorstwa należy inwestować w nowoczesne technologie.