Wszystko o błękitnym kocie brytyjskim

 

Krótkowłosy, o gęstym futrze, z okrągłą głową i policzkami, dużymi okrągłymi oczami i zaokrąglonym tułowiem, kot brytyjski przypomina misia-przytulankę. Jego łagodny i przyjazny charakter sprawia, że jest świetnym rodzinnym kompanem i bardzo dobrze sprawdza się w rodzinach z dziećmi a nawet z psami, o ile te są w stanie tolerować kota.

Kot brytyjski w każdym calu

hodowla kotów brytyjskichKot brytyjski jest średnio aktywnym zwierzakiem. Dystyngowany i spokojny nie narzuca się, jak wiele innych kotów, aczkolwiek bardzo lubi leżeć przy właścicielu i bycie głaskanym. Energiczny jako kocię, dość szybko uspokaja się i już około pierwszego roku życia staje się stateczny, jak na Brytyjczyka przystało. Dorosłe koty tej rasy mogą stać się przysłowiowymi kotami kanapowymi, ale samce od czasu do czasu lubią się powygłupiać. Ich historia sięga pierwszego wieku naszej ery ale selektywna hodowla kotów brytyjskich rozpoczęła się w dziewiętnastym wieku, z naciskiem na wydobycie niezwykłej szaro-błękitnej barwy jego sierści oraz gęstego, pluszowego w dotyku futra. Obecnie brytyjskie koty krótkowłose występują nie tylko w kolorze niebieskim, ale także liliowym, czekoladowym, czarnym, białym a nawet zdarzają się burasy. Ich sierść jest zwykle krótka, ale na skutek domieszki genów kota perskiego w czasie pierwszej wojny światowej, pojawiła się też odmiana długowłosa.

Choć kot brytyjski jest duży, o zwartej budowie, nie powinien jednak być tłusty. Należy pilnować by nie jadł zbyt dużo i zachęcać go do zabawy. Futro wymaga szczotkowania dwa do trzech razy w tygodniu, by usunąć martwe włosy – na wiosnę nieco częściej. Należy też przycinać jego pazury i czyścić uszy. Z uwagi na często występującą u tych kotów paradontozę, konieczne jest czyszczenie zębów naszego pupila.