Zaawansowane grzejniki na podczerwień

Urządzenia grzewcze, wykorzystujące światło podczerwone do podnoszenia temperatury oświetlanych przedmiotów są uważane za najskuteczniejszy sprzęt do ogrzewania. Używane są coraz częściej nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale również w zakładach pracy czy obiektach biurowych.

Nowoczesny promiennik światła podczerwonego

promiennik ciepłaCoraz częściej znajdują one również zastosowanie medyczne, czy nawet kosmetyczne, aczkolwiek urządzenia wykorzystywane w tym celu różnią się od swoich standardowych odpowiedników. Promiennik ciepła który jest używany w kabinach sauny klasycznej, na przykład, odróżnia się od standardowego promiennika do ogrzewania mieszkania szybkością pracy. Posiada bowiem znacznie wyższe natężenie światła, a tym samym znacznie szybciej podnosi temperaturę w kabinie, i umożliwia ustawienie o wiele wyższych temperatur niż domowy promiennik, a na dodatek działa natychmiast po włączeniu, nie posiadając czasu rozruchowego. Do zastosowań medycznych i kosmetycznych, natomiast, używane są promienniki emitujące światło niemal identyczne do światła słonecznego, aczkolwiek pozbawione promieniowania ultrafioletowego. Tego rodzaju promienniki używane są podczas zabiegów kosmetycznych i leczenia schorzeń dermatologicznych, znacznie przyśpieszając proces gojenia się skóry bez żadnych efektów ubocznych.

W zakładach przemysłowych pojawiają się coraz częściej promienniki, które przystosowane są pracy w środowisku zawierającym opary substancji łatwopalnych. Takie promienniki emitują światło podczerwone w spektrum które nie może wywołać zapłonu żadnej substancji łatwopalnej czy wybuchowej, więc są one źródłem ogrzewania na stanowiskach pracy o podwyższonym zagrożeniu pożarowym, czy podobnym miejscu pracy w którym używane są preparaty łatwopalne.