Zabezpieczenie stalowej konstrukcji

W budownictwie zdecydowanie dominują budynki murowane lub betonowe i przeważnie są one mieszkalne. Ich budowa jest dość kosztowna i czasochłonna, dlatego też zaczęto stawiać budynki, których konstrukcja wykonana jest ze stali.

Jak zabezpieczyć stal przed ogniem?

zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowychBudynki w zależności od materiałów jakie je stanowią, mogą być  mniej lub bardziej odporne na działanie ognia. Za najbardziej odporne uznaje się budynki betonowe lub murowane, a za najmniej odporne drewniane i stalowe. Jak wiadomo stal topi się w odpowiednio wysokiej temperaturze, zatem budynki z takimi elementami są szczególnie niebezpieczne w sytuacji wybuchu pożaru. Zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowych mają ogromne znacznie dla bezpieczeństwa ludzi przebywających wewnątrz. Stal po osiągnięciu temperatury krytycznej traci swoje właściwości i może zacząć się wyginać, co z kolei grozi zawaleniem budynku. Takie obiekty są coraz częściej budowane, ponieważ są znacznie tańsze i świetnie się nadają na biurowce. Jednak muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia konstrukcji. Zalicza się do nich bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe, które mogą być w formie specjalnych farb ognioodpornych, impregnatów, zapraw czy nawet tuneli, którymi obudowywane są stalowe elementy konstrukcji. Ich zadaniem jest opóźnienie rozprzestrzeniania się ognia, a nawet uniemożliwienie jego pojawienia się, ponieważ stosowane środki są trudnopalne. Przeważnie tego typu zabezpieczenia przeciwpożarowe montowane są w momencie budowania konstrukcji.

Stal przeważnie traci swoje właściwości w temperaturze około pięciuset pięćdziesięciu stopni Celsjusza, zatem stosunkowo szybko jeżeli mówimy o pożarze, w którym temperatury osiągają wyższy stopień. Dlatego też tak dużą wagę przywiązuje się do jej zabezpieczenia.