Zalety wykorzystania radiografii komputerowej

 

Radiografia komputerowa jest nowoczesną i bardzo skuteczną metodą badania rentgenowskiego. Znacząco różni się od metody tradycyjnie stosowanej od lat i odznacza się wysoką skutecznością i komfortem korzystania z niej.

Korzyści z radiografii cyfrowej

specjalistyczna radiografia komputerowaNajważniejszą rzeczą związaną z radiografią komputerową jest zastąpienie tradycyjnej błony fotograficznej płytą obrazową pokrytą warstwą luminoforu. Prosty, ale rewolucyjny koncept oznacza, że wyniki badania można uzyskać już w ciągu kilku sekund, znika więc stąd element oczekiwania na wywołanie zdjęcia z prześwietlenia, a to znacznie skraca czas reakcji lekarzy i oceny stanu zdrowia pacjenta. Ma to niebagatelne znaczenie, gdy od szybkiego podjęcia decyzji może zależeć czyjeś życie. Dodatkowo specjalistyczna radiografia cyfrowa pozwala też na znaczne skrócenie czasu badania, ponieważ nie trzeba go powtarzać. Do pewnego stopnia niedoświetlenie i prześwietlenie obrazu można skorygować. W połączeniu z faktem, iż do radiografii wykorzystuje się niższą dawkę promieniowania, oznacza to, że pacjenci narażeni są na mniejsze dawki promieniowania, a czas ekspozycji na nie ulega skróceniu. Różnica być może nie jest duża przy pojedynczym badaniu, ale jeśli pacjent podlega im regularnie, będzie ona znacznie bardziej zauważalna. Niewątpliwie bardzo duże znaczenie ma także i to, że płyty obrazowe można przechowywać przez wiele lat. Są lekkie i nie zajmują dużo miejsca. Jeśli jednak z jakiegoś powodu obraz z nich nie będzie już potrzebny, można go usunąć i ponownie bez żadnych przeszkód wykorzystać tę samą płytkę.

Gdyby jednak płyta z obrazem z badania radiograficznego miała zostać przechowywana lub przewożona, to jest do tego bardzo dobrze przystosowana. Dodatkowo niewielkie radiografy można stosować jako urządzenia przenośne, co jest ich kolejną zaletą.