Zielone tablice w szkołach odeszły do lamusa

 

Każdy absolwent szkoły podstawowej pamięta zielone tablice, na których nauczyciele zapisywali najważniejsze informacje w trakcie szkolnych lekcji. Bez takiej tablicy nikt nie wyobrażał sobie nawet lekcji. Tymczasem tablice w kolorze zielonym przeszły już do historii bo zostały wyparte przez białe tablice suchościeralne. Tym samym zupełnie niepotrzebna stała się biała kreda.

Na białych tablicach pisze się flamastrami

tablice suchościeralne 120x90Białe tablice, których obecnie używa się w szkołach, można zapisywać specjalnymi flamastrami. Inaczej nazywane się markerami. Te specjalne mazaki do białych tablic nasączone są barwnikiem, który łatwo jest usunąć. Wszystkie tablice suchościeralne 120×90 zapisane na różne kolory czyści się w dokładnie ten sam sposób. Wystarczy sucha gąbka o dosyć twardej strukturze. Jedno przetarcie gąbką po tablicy i po zapisanych notatkach nie zostaje nawet ślad. Wróćmy jeszcze na chwilę do wspomnień ze szkół z zielonymi tablicami. Nauczycielka prowadząca lekcje zawsze prosiła kogoś o pójście do łazienki i namoczenie gąbki, żeby lepiej domyć kredę, którą się po tablicy pisało. Gąbkę do nowoczesnej tablicy suchościeralnej wystarczy jedynie raz na dzień opłukać z barwnika, który na niej osiada. Białe tablice używane są nie tylko w szkołach, ale również w firmach czy urzędach. Szkoda trochę zielonych tablic, bo nieodłącznie kojarzyły się one z salą lekcyjną oraz nauką. W niektórych szkołach można je jeszcze spotkać, ale są one już reliktem przeszłości.

Zielone tablice szkolne miały w sobie takie coś, że chciało się po nich pisać kredą. Dzisiaj w większości szkół używa się białych tablic suchościeralnych albo nowoczesnych ekranów multimedialnych. Na pewno są to przyrządy ułatwiające nauczycielom ich codzienną pracę. Dzisiejszym uczniom kolor tablicy jest pewnie obojętny, a ważniejsza jest treść na nich zapisywana.