Zmiana kształtu okien

 

Bardzo istotnym elementem dla estetyki budynku są okna. Odpowiedni ich kształt, wielkość oraz kolor wpływa na wygląd zewnętrzny elewacji. Wymieniając okna możemy zdecydować się na takie same jak posiadaliśmy, bądź zamówić całkowicie nowe o innym kształcie i wielkości.

Niestandardowe kształty i wymiary okien

okna warkaZakup okien o takich samych cechach zewnętrznych jest sposobem na najmniejszą ingerencję w wygląd budynku. Dodatkowo będzie to znacznie tańsze rozwiązanie, bowiem nie będzie konieczności wymiany ościeżnic. Jednak jeśli chodzi o starsze budownictwo, wymiar ościeżnic różnią się znacznie od standardowych wymiarów nowych okien. Nie chcąc zmieniać tego układu będziemy musieli zatem wykonać okna na zamówienie co nieco podwyższy koszty inwestycji, lub też możemy po prostu dostosować wymiary otworu poprzez zamurowanie lub wykucie fragmentów ościeży i zakupić okna w obecnie obowiązujących standardach. Jednak coraz więcej osób decyduje się na instalację okien niestandardowych. Obecnie częściej inwestorzy rozważają zakup w kształcie koła lub półkola. Wymaga to całkowitej zmiany kształtu i wymiarów otworu. Poza tym nie wielu producentów przyjmuje zlecenia na niestandardowe okna warka natomiast jest jednym z miast, gdzie z pewnością znajdziemy firmę, która podejmie się takiego zadania. Poważną inwestycją  wymagająca wielu zmian elewacji budynku są okna całościenne. Ich montaż wymaga sporego poszerzenia otworu, a także specjalnej techniki montażu, tak by tak duże okno nie wypadło.

Takie okno daje światło, jednak nie można go otworzyć. Wybierając okna należy rozważyć, co jest bardziej opłacalne, czy zakup okien niestandardowych, których cena będzie na pewno wyższa, czy dostosowywanie ścian budynku. Duża zmiana na pewno jest opłacalna przy jednoczesnym remoncie elewacji budynku.